«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

10 трюків вашої підсвідомості, із якими ви зустрічаєтеся щодня

У світі існує багато речей, про які ми не маємо ні найменшого поняття, але найбільше ми не знаємо про самих себе. Наприклад, ви в курсі, що за новими туфлями краще ходити в поганому настрої, інакше придбання може з часом розчарувати? І таких парадоксів ми назбирали цілих 10 штук.

1. В чужих помилках винні самі люди, у наших — обставини

Уявіть ситуацію: у жінки, яка йде по вулиці, порвався пакет з яблуками і вони опинилися на асфальті. Чоловік, який проходив повз подивився з розумінням, але допомагати не став. Чому він так вчинив? Більшість з нас буде вважати, що чоловік ледачий, невихований чи, може, соціофоб.

Тепер уявіть, що повз цю жінку пройшли ви. Пройшли і не допомогли. Чому ви так вчинили? Напевно поспішали на роботу або важливу зустріч, і якщо б не обставини, то обов’язково б надали допомогу.

В психології це називається фундаментальною помилкою атрибуції: помилки оточуючих ми пояснюємо їх особистісними особливостями, а свої — впливом зовнішніх факторів. У випадку з досягненнями все навпаки. Якщо хтось здав іспит на відмінно, це зовнішні фактори (легкий квиток або добрий викладач), а якщо ви отримали високу оцінку — це від того, що добре підготувалися.

2. Довжина рядка впливає на сприйняття тексту

Порівняйте тексти на 2 фото.

Дослідження показують, що ми швидше прочитаємо текст, написаний в 10 рядків, ніж цей же текст, але розбитий на 20 коротших рядків. Для оптимальної швидкості читання в рядку повинно бути приблизно 100 символів.

Але якщо дати людині можливість вибрати, що читати — широку колонку чи вузькі стовпці — вона вибере друге. Найбільше людям «подобається» текст, де в одній лінії від 45 до 74 символів. Тепер ви знаєте, як написати зізнання в коханні або лист начальнику з проханням про збільшення зарплати.

3. Важливі рішення краще приймати в поганому настрої

Виявляється, коли ми щасливі, то приймаємо рішення, більше спираючись на інтуїцію і внутрішнє передчуття. А коли сумуємо — робимо вибір, використовуючи логіку та аналітику. Саме тому в стані ейфорії ми нерідко робимо вчинки, яким потім дивуємося. В цілому ж рішення, прийняті в моменти смутку, більш ефективні, відзначають дослідники.

4. Ми представляємо об’єкти навколо себе в канонічній перспективі

Згадайте, як виглядає офісний принтер або транспортний засіб, що допоміг вам дістатися на роботу. Більшість з нас уявили ці предмети так, ніби ми дивимося на них трохи зверху і під таким кутом, щоб було видно передню і бічну площину (це і є канонічна перспектива). Дослідник цього явища пропонував різним людям намалювати їх кавову чашку і на більшості малюнків вона була зображена саме в цьому ракурсі.

5. Синхронні дії роблять нас ближчими

Якщо ви хочете зміцнити стосунки з колегами або членами сім’ї, займіться разом співом, спортом чи будь-якою іншою справою, яка передбачає синхронне виконання якихось дій. Вчені довели, що такі заняття викликають позитивні емоції (навіть, якщо саме заняття вам не подобається) і прибирають психологічні бар’єри, в результаті чого члени групи стають ближчими одне одному.

6. Ми всі неуважні, і це доведено на відео нижче

До того, як почати читати текст, подивіться уважно відео. Зосередьтеся на дівчатах у білих футболках і порахуйте, скільки пасів вони зроблять.

Отже, порахували. Чи помітили ви людину в костюмі горили? Приблизно 50 % осіб, коли переглядають цей ролик в перший раз, її не помічають. Подивимося другий раз? До речі, дівчата в білих футболках роблять 16 пасів. Після другого перегляду дайте відповідь на наступні питання: якого кольору фіранки на сцені? Червоні? А в кінці ролика? А скільки всього було дівчат? В який момент їх кількість зменшилася?

Цей ефект психологи називають сліпотою неуваги. Більшість з нас не помічають те, що відбувається буквально під носом, якщо ми зосереджені на іншій задачі.

7. Розпізнавати легше, ніж згадувати

Прочитайте слова, які написані на фото 6. Закрийте очі і спробуйте ці слова перерахувати (їх там 9 штук). Скільки вдалося згадати?

Тепер погляньте на фото 7, подивіться на картинки і відмітьте ті, які були в списку. Всі 9 предметів ви, швидше за все, не знайдете, але результат в будь-якому випадку буде кращим, ніж в перший раз.

Так відбувається тому, що розпізнавання вимагає менше зусиль, ніж пригадування. І саме тому для стимуляції мозкової активності рекомендується заучувати напам’ять різні тексти.

8. На якість виконаної нами роботи впливають оточуючі люди

Якщо ви вмієте дуже добре щось робити, то в присутності інших людей зробите це ще краще. Ефект аудиторії — так називається це явище — добре демонструють спортсмени, які на публічних виступах показують кращі результати, ніж на тренуванні. Але якщо ви візьметеся за роботу, в якій у вас мало досвіду, то присутність глядачів не поліпшить, а тільки погіршить результат. Тому навчитися якомусь ремеслу рекомендується без сторонніх.

9. Наш мозок іноді бреше

На фото 9 відома ілюзія Понці, показана світу ще в 1913 році. Нам, здається, що помаранчева лінія, що знаходиться далі, довша, хоча насправді обидві смуги однакові.

Так відбувається тому, що верхня лінія виходить за межі вертикальних ліній, а нижня, навпаки, не дотягується, з-за чого мозку, здається, що верхня лінія довша.

10. Недосконалі люди нам подобаються більше

Припустимо, ви чоловік і вам подобається красива, добра і розумна дівчина. Ось вона йде — ще трохи і над її головою засяє німб. І тут об’єкт вашої симпатії незграбно падає прямо в багнюку. Чи зміниться ваше ставлення до неї? Швидше за все так, вона почне вам подобатися ще більше, а може, ви навіть закохаєтесь.

В психології явище, при якому до людини, яка зробила невелику помилку, оточення починає ставитися краще, називається ефектом недосконалості, або ефектом Претфелла. Правда, діє він у тих випадках, коли до людини вже є хоч невелика симпатія. Виходить, що наше прагнення бути ідеальними — марне витрачання зусиль, а невелика недосконалість нікому не завадить.

Сподіваємося, що описані вище ефекти вас не тільки здивують, але і допоможуть в деяких ситуаціях.

Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі